PHP Genel ve Avantaj - Dezavantajları

PHP Genel ve Avantaj - Dezavantajları
PHP Genel ve Avantaj - Dezavantajları

PHP NASIL ÇALIŞIR?
Neredeyse tüm web tabanlı programlama dilleri benzer algoritma ile çalışır. Her dilin kendisine ait bir yapisı vardır. PHP dili genellikle php uzantılı dosyalardan oluşturulur. Sunucuda bu dosyalar çalıştırıldığında PHP yorumlayicisı sayfa içerisindeki PHP komutlarını algilar ve bu komutları çalıştırarak sonuçlar üretir. Çıktı ise sadece bu sonuçlardan oluşur.

Daha genel olarak ifade edeyim. PHP ile bir sayfa oluşturup bunu lokal veya gerçek sunucuda çalıştırdığınızda PHP çalışma motoru sayfa içerisinde rastladığı PHP komutlarını ayıklar. Bu komutlari çalıştırıp sonuçları elde ettiğinde, HTML çıktısı olarak ekranda görüntüler. Tarayicıların kaynak kodu gösterme özelliği kullanarak PHP ile oluşturulmuş bir sayfanin kaynaği görüntülendiğinde, aslinda hiç PHP komutunun olmadıği görülebilir. Güvenlik dolayisıyla PHP çalışma motoru, PHP diline ait komutları görüntülemeye müsaade etmez.

 Örneğin; http://www.facebook.com adresine giren bir kullanıcı için tarayıcı facebook.com sunucusundan bir istekte bulunur. Bu istek sunucuya ulaştığinda, sunucu kullanıcının talepte bulunduğu dosyayı yorumlar ve  HTML çıktisı oluşturur. Daha sonra sunucu bu HTML çıktıyı talep eden kullanıcıya gönderir ve kullanicinin tarayıcIsinda bu çıktı görüntülenir. Eğer kullanicı sayfanın kaynak kodlarını incelemeye çalışırsa (tarayiciların sayfanin kaynağını göster özelliği ile) HTML, CSS ve JavaScript gibi dillere ait kodlari görebilir. Bu kodların arasında asla PHP komutlarina rastlayamaz. Çünkü çalışma motoru hiçbir PHP komutunu tarayıcıya göndermez.

 

AVANTAJLARI
Aşağıda PHP ile çalışmanın size sağlayacağı bazı avantajlar yer almaktadır. Elbette PHP dilinin avantajları bunlar ile sinırlı değildir. PHP ile çalıştıkça size ne gibi avantajlar sağladığını anlayacaksınız. PHP ücretsizdir, kullanmak için lisans bedeli ödemenize gerek yoktur. PHP, sanal sunucular sayesinde neredeyse tüm işletim sistemlerinde çalışabilir. Basit söz dizimi sayesinde öğrenimi kolaydır. Hizlidır. PHP çalışma motoru kodları çok kısa sürede yorumlar. MySQL, MS-SQL, Oracle ve neredeyse tüm veritabanı yönetim sistemleri ile birlikte çalışabili. Acık kaynak kodlu (open-source) olduğundan dolayı tüm insanlar tarafindan geliştirilebilir. .Çok fazla sayıda kaynağa sahiptir. PHP için örnek kod ve kaynak sıkıntisı yaşanmaz. .Derleme ihtiyacı yoktur. Kodlarınizı Notepad gibi basit kelime işlem programlarında dahi yazarak sanal veya gerçek sunucuda çalıştırabilirsiniz.

 

PHP DEZAVANTAJLARI
Elbette her dilde olduğu gibi PHP dilinin de bazı dezavantajları vardır. Aslinda dezavantajlar kişiden kişiye değişebileceği gibi, kullanıcılar tarafindan genel olarak ifade edilen dezavantajlar aşağıdaki gibidir:

Sürüm uyuşmazlığı. PHP her ne kadar geriye uyumlu çalışsa dahi, bazen yeni bir sürüm çıktığında eski sürüme ait işlevler kaldırılabilir. Bu gibi durumlarda hizmet alinan firmanın sağladiğı PHP sürümüne uygun kod yazılmalidır. PHP dilinde nesne yönelimli program lamanin (OOP) yetersiz olduğu söylenmekteydi. PHP5.3 sürümüyle birlikte nesne yönelimli programlama üzerinde çalışmalar yoğunlaşmış ve PHP6 sürümüyle birlikte OOP algoritması yeniden inşa edilmiştir.

 

PHP ÖĞRENMEDEN ÖNCE
PHP  dilini öğrenmek için öncelikle mutlaka HTML, CSS ve JavaScript gibi betik dillerini bilmenizi öneriyorum. Çünkü  PHP yalnız başına hiçbir anlam ifade etmez. Web sayfalarının görsel ve etkileşimli olabilmesi için PHP dilinden önce öğrenilmesi gereken betik dilleri bilinmelidir.