Kali Linux Nedir?

Kali Linux Nedir?
kali linux nedir
Kali Linux Nedir?
Kali Linux Nedir?

Kali Linux, Sızma testleri için geliştirilmiş “Debian” tabanlı bir Linux yazılımıdır. Fazlasıyla hızlı ve birçok yazılımı barındıran Kali Linux, Backtrack 5 R3 işletim sisteminin devamıdir. Kali Linux’un oldukça kullanışlı ve her kullanıcıya hitap eden bir yapısı vardır. Yazılım geliştiricileri, Bilişim güvenliği uzmanları, Ağ yöneticileri dahil birçok alanda çalışma yapanlar için bir test platformudur. Aynı zamanda Adli bilişim çalışmalarında da kullanılır. Kişisel olsun kurumsal olsun herkes için vazgeçilmez bir işletim sistemidir.

Kali Linux ile network sızma testleri, web uygulama sızma testleri, wirelles sızma testleri, mobil sızma testleri,sql sızma testleri gibi birçok alanda çalışmalar yapabiliriz. Elbette bu bizlerin çalıştığımız alana bağlıdır. Yani Kali Linux bize bildiğimiz, yaptığımız işlerde yardımcı olan dağıtımdır.

Yapısı gereği her çalışma için ayrı ayrı kategorize edilmiştir.

Kali Linux’da birçok araç vardır. Bu araçlar farklı katagorilere ayrılmıştır. Bu katagorilerin isimleri şöyledir :

-Information Gathering Tools

-Vulnerability Analysis Tools

-WebApps Tools

-Database Tools

-Password Tools

-Wireless Tools

-Reversing Tools

-Exploit Tools

-Sniffing Tools

-Post Exploitation Tools

-Forensics Tools

-Reporting Tools

Kali Linux’un en büyük avantajlarından biriside diğer Linux dağıtımlarında olduğu gibi güvenli olmasıdır. Fakat kali linux web sitesi barındırma vb. gibi işlemler için uygun bir işletim sistemi olmayıp sadece güvenlik testleri için geliştirilmiştir. Ayrıca Kali Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve tamamen ücretsizdir.