Anroid Stuido Kurulumu

Anroid Stuido Kurulumu
Anroid Stuido Kurulumu

Kurulum detaylarına geçmeden evvel, "Android Studio" geliştirme ortaminı tanıyalim. Android Studio, Android uygulamalarının geliştirilebilmesi için gelişmiş özelliklere sahip Google tarafindan geliştirilen bir programlama ortam aracıdır. Android Studio doğmadan evvel, Android uygulamaları geliştirebilmek için çeşitli geliştirme ortamı (IDE) kullanabiliyorduk. Bunlar; Eclip se, NetBeans ve Intellij gibi IDE'lerdi. Günümüzde halen bunlardan birini tercih ederek Android uygulamalai geliştirebiliriz. Ancak, Android Studio'nun biz geliştiricilere sunduğu gelişmiş özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda, IDE tercihimizi kesinlikle Android Studio'dan yana yapmamız yararlı olur. Android Studio'yu diğer IDE'lerle karşılaştırarak konuyu uzatmayı düşünmüyorum. Aslında, karşılaştırmak bir bakıma Android Studioa haksızlik olur. Dolayısıyla, bu kismı geçiyorum. Ancak, belirgin birkaç özelliğinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Android Studio'nun bazı özellikleri şunlardır:

  • Proje inşaat sistemi.
  • Farklı sürümlere göre .apk çıktisi.
  • Hazır proje şablonlari.
  • Arayüz tasarımini kolaylaştıran gelişmiş editör.
  • Performans ve çeşitli test araçları.
  • Google hizmetlerini kolaylıkla uygulamamıza ekleyebilme özelliği.

Yukarıda saydığım özellikler, Android Studioa ait birkaç özelliktir. Hiç şüphesiz daha birçok özellikler barındırıyor. Anroid Studio'yu kullandıkça özelliklerini keşfedecek ve kolaylıkla kullanabileceğiz.

Java ortaminin hazırlanmasıyla ilgili yukarıda verilen talimatlar eksiksiz ve sorunsuz yerine getirildiyse, son adım olarak Android Studio'yu kurabiliriz. Android Studio edineceğimiz link aşağıda verilmiştir.

Indirme Linki: http://developer.android.com/sdk/index.html

Indirme Linkini tarayıcımıza yazdığımızda, bizi karşılayan Web sayfasında çeşitli sistem ve paket seçenekleriyle Android Studio'yu indirebiliriz. Ilk açılan Web sayfasinda işletim sistemine (Windows, Linux, MacOS) uygun Android Studio indirme kısmı yer alır. Farklı sistem ve seçenekler için "Download Options" alt linki ziyaret edebilirsiniz. Alt linke yer alan paket seçeneklerinde dilerseniz, sadece SDK ve/ veya Android Studio IDE'yi indirebilirsiniz. Ancak, önerilen paket seçeneği ise ikisinin bir arada olmasıdır. Yani, Android Studio ile SDK'nın tek paket halinde indirip kurulmasıdır. Böylece, tek parça olarak hem Android Studio, hem de SDK kurulmuş olacaktır.

Android Studio kurulumu tamamlandığında ikonu üzerine çift tiklayarak IDE'nin açılmasını sağlayınız.

Bu aşamaya kadar her şey normal ise, IDE sorunsuz şekilde açılacaktır. Îndirme işlemi sırasında önerilen paketi seçtiyseniz, SDK ve IDE beraberinde kurulmuş olacaktır.

Kurulum sırasında IDE'nin hangi dizine kurulacağını seçebilmeniz için yardımcı pencere gösterilir.

Şayet kurulum dizin yolu seçiminde herhangi bir müdahalede bulunmadıysanız, Windows sistemler için genellikle default (varsayılan) kurulum yolu așağıdaki gibidir.
 

Android SDK için kurulum yolu:

          C:\Users<kullanicı adı>\AppData\Local\Android\Sdk

Android Studio için kurulum yolu:

           C:\Program Files\ Android\Android Studio
 

 Ancak, Windows sürümlerine göre bu yollar değişkenlik gösterebilir. Kurulum sırasında dizin yolu seçimi penceresinde default (varsayılan) kurulum yolu bilgi si otomatik yer alır. Kurulum tamamlandığında Android Studio kısayolu "Başlat" menüsünde yer alır. Şayet burada yer almamışsa, Android Studio'nun kurulu olduğu dizin-klasöre giderek, "Android Studio/bin/studio.exe" dosyasını çalıştırarak IDE'nin açılmasını sağlayabilirsiniz.